A dolgok internetének (IoT) és az energia internetének köszönhetően a vállalkozások könnyedén, valós időben felügyelhetik és nyomon követhetik energiafogyasztásukat és eszközeik teljesítményét. Ezáltal optimalizálhatják energiafogyasztásukat, javíthatják működési hatékonyságukat, és csökkenthetik költségeiket.
Mi az energiafogyasztás rövid és hosszú távú felügyeletének legjobb módja? Házon belüli energiagazdálkodási részleget hozzanak létre? Külső céget bízzanak meg, hogy vegye kézbe a dolgokat? Vagy köztes megoldásban gondolkodnak? Számos tényezőt meg kell fontolni.
Az energiagazdálkodási lehetőségek mérlegelésekor a következőket kell számításba venni:
Mindezek segítenek dönteni egy külön részleg létrehozásáról (vagy a beruházások folytatásáról), vagy külső szolgáltató bevonásáról.
A telepítés és az előkészítés mellett az energiagazdálkodási program karbantartása is folyamatosan munkát jelent.
Először is össze kell gyűjteni és elemezni kell az adatokat. Ha ezt házon belül kívánják kezelni, akkor munkatársakat kell felvenni vagy ki kell képezni őket az adatok hasznos információvá alakítására. A vezeték nélküli hálózatokat is fel kell készíteni a hálózatot jelentősen igénybe vevő alkalmazásra. Lehet, hogy bővíteni kell a meglévő rendszert, vagy gyorsabb internetszolgáltatásra kell váltani.
A házon belüli energiagazdálkodási rendszer egyik legnagyobb hátránya a felmerülő kiadás.
Fedezni kell:
Ugyanekkora vagy még nagyobb gondot jelent a fokozottabb kiberbiztonság szükségessége. Ilyen nagy mennyiségű érzékeny adat kezeléséhez szükséges:
Ezek a fejlett módszerek meghaladhatják az átlagos vállalkozások képességeit, akik csak energiafogyasztásukat szeretnék felügyelni – figyelmen kívül hagyásuk azonban súlyos következményekkel járhat.
Egyre népszerűbb az esetenként szolgáltatásként végzett energiagazdálkodásnak (Energy Management as a Service – EMaaS) is nevezett, külső opció, amely átvállalja az energetikai adatok kezelésének vesződségét.
Kiszervezés esetén az EMaaS-szállító elvégzi többek között az alábbi feladatokat:
A szakértők könnyedén eligazodnak az energiagazdálkodási rendszerek világában. Szolgáltatásuk kényelmes, csökkenti a fejtörést, és gyakran olcsóbb, mint házon belüli csapatot létrehozni.
Az energiagazdálkodás kiszervezésével elért nyereség az önállóság és az alapvető kompetenciák elvesztésével járhat együtt. Az energiagazdálkodási megoldás napi működése feletti közvetlen irányítás hiányában a vállalat:
Emellett számításba kell venni a cég vállalkozóval szembeni ismeretbeli hiányosságait:
Figyelembe kell venni továbbá a kommunikációs késedelmet is. Harmadik fél bevonásakor gyakran nehéz azonnal cselekedni, amikor az energiafigyelő rendszer rendellenességet észlel. Ez a késedelem lelassíthatja a rendszert, vagy csökkentheti általában a hatékonyságát.
A házon belüli energiagazdálkodási rendszereknek és az EMaaS megoldásoknak nyilvánvaló előnyeik és hátrányaik vannak. Megnyugtató a tudat, hogy létezik egy harmadik lehetőség is, amely a kettő legjavát ötvözi a buktatók elkerülésével. Ez az energiagazdálkodási rendszer kiszervezi a feladatok technológiai részét, ugyanakkor közvetlenül elérhetővé teszi a válaszokat.
A házon belüli és házon kívüli energiafelügyeleti megoldás előnyei mellett a „köztes” energiagazdálkodás révén harmadik fél birtokában lévő technológia használható a csatlakoztatott eszközökről származó információk felderítésére, összegyűjtésére és rendezésére.
A jobb rendszerek magukban foglalják az átfogó energiafelügyelethez szükséges összes szoftvert és hardvert is, ezáltal lehetővé válik:
Az eszközkezelők, létesítményvezetők és a többiek a vállalkozáson belül gyorsan elsajátíthatják a rendszer által leolvasott adatok értelmezését, és dönthetnek a válaszlépésről. Ebben élvezik a megoldásszolgáltató támogatását és adattudományi szolgáltatásait. Ez a támogatás rugalmas, így bármennyi segítség igénybe vehető a cégen belüli teljes gördülékenység eléréséig.
A „köztes” energiagazdálkodás révén:
Végül pedig javul az energiagazdálkodás folyamata. Egy ilyen rendszer bevezetésével a beruházás jelentős része várhatóan rövid időn belül megtérül anélkül, hogy a vállalkozásnak nagy összegeket kellene rendszerbeállításokra és karbantartásra költenie.
Iratkozzon fel havi hírleveleinkre:
Frissítések a nettó nulláról, a fenntarthatóságról, az alacsony szén-dioxid-kibocsátásról és a megújuló energiáról
Betekintés energetikai megoldásainkba és a tágabb energiapiacra
Legfrissebb híreink, webináriumaink, podcastjaink és eseményeink
Az adatok megadásával Ön beleegyezik abba, hogy a Centrica Business Solutions az Ön személyes adatait az Adatvédelmi szabályzatban leírtak szerint kezelje. A Centrica Business Solutions hírlevelet és egyéb, általunk relevánsnak ítélt marketinganyagot küld Önnek rendszeresen. A tőlünk érkező kommunikációt Ön bármikor lemondhatja.