
A CHP megszünteti a termelésleállásból eredő károkat
A Centrica Business Solutions kombinált hő- és villamosenergia (CHP) generátora és abszorpciós hűtője biztosítja a megmunkálógépek szünetmentes üzemelését, fűtést és hűtést végez, valamint 14 százalékkal csökkenti a szén-dioxid kibocsátását
Termelési rugalmasság a gyártóüzemekben
A német Continental vállalat 59 országban foglalkoztatott 240 000 dolgozójával a világ öt legnagyobb autóipari beszállítója közé tartozik. Romániában számos autóipari K&F mérnöki és gyártóközpont működik, melyekből elektronikus alkatrészek, abroncsok, hajtószíjak, klímavezetékek és (gumi) levegőbevezető rendszerek kerülnek ki.
A Continental Automotive Romania vállalatnál az országos áramhálózat hibái miatt - melyet a Continental nem tud befolyásolni - hetente következtek be áramkimaradások, így leállt a kiemelkedő minőségű járműalkatrészek gyártása, idő-, anyag- és pénzveszteséget okozva. Akár egy ezredmásodpercnyi áramkimaradás is képes akár egy órára leállítani a gyártósort, és egyes gyártott alkatrészeket ki kell selejtezni, így rendkívül fontos volt, hogy olyan rendszert léptessünk életbe, amely csökkenti ezen hatásokat.
A Continental vállalatnak egy olyan fenntartható megoldásra volt szüksége, mely biztosítja a termelés rugalmasságát, megbízható és folyamatos áramellátást biztosít. Mivel a villamosenergia ára emelkedik, olyan megoldást is kerestek, mely csökkenti a nemzeti áramszolgáltatótól való függést, illetve képes ellensúlyozni az árak emelkedését.
Szünetmentes áramellátás és nagyobb hatékonyság
A Centrica Business Solutions megtervezett és kivitelezett egy kombinált hő- és villamosenergia (CHP) rendszert, mely villamosenergiával látja el a megmunkálógépeket, valamint folyamatos karbantartást is biztosít ehhez, a 10 éves üzemeltetési és karbantartási megállapodásban foglaltak szerint. A rendszer két adszorpciós hűtőhöz csatlakozva a hideg vizet is előállítja. Petru Demian, az üzemi közműrendszerekért és speciális projektekért felelős vezető szerint: „Olyan beszállítóra volt szükségünk, aki proaktívan cselekszik és segít a megoldás kidolgozásában. Emellett olyan műszaki megoldást is kerestünk, amely illeszkedik az autógyártás folyamatába, valamint számításba vettük a költségeket és a karbantartási szükségleteket is. A Centrica Business Solutions az összes fenti követelménynek megfelelt.”
Akár ezredmásodpercnyi áramkimaradás esetén is egy egyedi kapcsolórendszer automatikusan proaktív „sziget üzemmódra” kapcsolja át a rendszert. A rendszer gondoskodik arról, hogy a nélkülözhetetlen gépegységek szünetmentes áramellátást apjanak, így az áramszünet nem befolyásolja a termelést. Amint az áramellátás helyreáll, a rendszer automatikusan visszakapcsol a hálózati áramellátásra.
Műszaki áttekintés
Ez a komplex trigenerációs megoldás egy E-1560 kWe CHP generátort használ, melyet a Centrica Business Solutions UK tervezett és szállított le. Egy temesvári tervezőcsapat dolgozta ki a sziget üzemmód kapcsolóberendezés, a két adszorpciós hűtő, a négy szárazhűtő egység és az 1700 kW-os lemezes hőcserélő, a megfelelő szivattyúk, elektromos rendszerek és vezérlő, valamint irányítóegységek terveit. Az összes kapcsolódó építészeti és kivitelezési munkát a Continental Automotive által jóváhagyott helyi szerződéses partnerek végezték el, míg Centrica Business Solutions Romania SRL csapat kezelte a román hatóságok által kiadott engedélyeket és a szükséges dokumentációkat. A hő a termelés melléktermékeként lesz előállítva, és az adszorpciós hűtők hozzáadásával hideg vizet is elő tudunk állítani. Egy tipikus CHP rendszer üzemanyag-hatékonysága 80-90%, az energiaköltségek pedig akár 40 százalékkal csökkenthetők.
Szünetmentes működés és fokozott rugalmasság
Az áramkimaradások többé nem befolyásolják a Continental gyártósorait. „Átlagosan hetente egyszer jelentkezik áramszünet. Esetenként csak néhány ezredmásodpercről van szó, de ez is elég a nélkülözhetetlen berendezések leállásához”, jelentette ki Mr. Demian. „Korábban ezek leállították a termelést, nekünk pedig számos programot és gépet újra kellett indítanunk. Emellett ki kellett ürítenünk a gyártósorokat és ellenőrizni kellett a gyártmányokat, mivel nem lehettünk biztosak benne, hogy az áramszünet pillanatában a gyártási folyamat befejeződött-e már, és néhány terméket ki kellett selejteznünk. Végeredményként a termelés akár 30 percre - egy órára is leállhatott.”
Jelenleg az áramszünet nincs érzékelhető hatással a gyártásra, így időt, munkaerőt és pénzt takarítunk meg.
A nélkülözhetetlen gépsorok működtetéséhez létrehozott energia megszünteti az üzem teljes kiszolgáltatottságát az országos áramszolgáltató felé, így kompenzálhatók az emelkedő áramköltségek, miközben a szén-dioxid kibocsátása 14 százalékkal csökkent.
A trigeneráció télen hőt biztosít az üzemnek, míg nyáron, amikor a hőmérséklet elérheti a 40°C-ot, az adszorpciós hűtőkkel együtt használva hideg vízzel látja el a klímaberendezéseket és a gépek hűtőegységeit. Amikor nagy mennyiségű hűtött vízre van szükség, az összes CHP fűtőt hideg víz előállítására használjuk. A készenléti elektromos hűtők 5,5°C-on stabilizálják a vizet, és amennyiben a hőmérséklet 6°C-ra emelkedik, a CHP és a segédberendezések újra bekapcsolnak. A Continental Automotive jelenleg azt tervezi, hogy több Centrica Business Solutions CHP generátort helyez üzembe.